Monthly Archives: Listopad 2013

dyktando kl. 5 – małą i wielka litera

Filip przygotowywał się do konkursu geograficznego. Wkuwał na pamięć nazwy stolic poszczególnych państw. Wiedział już, że stolicą Francji jest Paryż, a jego mieszkańcy nazywają się paryżanami. Sam mieszkał w małej wiosce o nazwie Proboszczów, a więc jest proboszczowianinem. Jego wioska znajduje się w województwie dolnośląskim, a region to Dolny Śląsk, którego stolicą jest Wrocław.
Błądził palcem po mapie świata i marzył, że może kiedyś pojedzie do słonecznej Hiszpanii i obejrzy słynne walki byków na stadionie w Madrycie.
Niedawno czytał świetną książkę Henryka Sienkiewicza  „W pustyni i w puszczy”. Marzył, by znaleźć się na Saharze, walczyć z Arabami i zaprzyjaźnić się z Murzynami.

Dlaczego ten świat jest tak okrutny?!

Jechałam dzisiaj do Złotoryi, I leciał rap. On był bardzo smutny. Był o takiej biednej dziewczynce, jej mama pracowała na 2 etapy, ojciec też. W 6 klasie miała same 6 i 5. Gdy poszła do gimnazjum wszyscy ją dręczyli, o była biedna i nie miała czadowych ubrań. Ale ona byłą mądra i to jej by wystarczyło w życiu. Lecz nie oni zryli jej psychikę i położyła się na torach.Tego nie da się naprawić.

Drugi rap był o małej Kasi, która chowała zabawki w ogrodzie. Sąsiad znał ją on dziecka. Czaił się na nią. Tego nie da się naprawić

I dlaczego ten świat jest tak okrutny. One były niewinne i co się stało. Przyjmijcie sobie do wiadomości, że jeśli człowiek jest biedny,  brzydki itp… nie znaczy, że jest gorszy. Tego nie da się naprawić. Ja płakałam w sobie z ich nieszczęścia. Dałam przykład rapów, ale jest ich mnóstwo. Posłuchajcie! Nie będzie kanibalami. Naprawdę, nie bądźcie źli :'( :'( :'( :'(

Opis Ani Shirley

Ania Shirley, to główna i tytułowa bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery pt.: „Ania z Zielonego Wzgórza”. Jej rodzice nazywali się Berta i Walter Shirley. Na początku książki dziewczynka miała jedenaście lat.

W wyglądzie zewnętrznym Ani najbardziej charakterystyczne były rude włosy.  Dziewczynka także miała ogromne, zielonoszare oczy, oraz szerokie i rozumne czoło. Jej usta były wymowne i pełne, natomiast nosek zgrabny. Całą twarzyczkę w piegach zakańczał szpiczasty i wystający podbródek. Prócz tego było to szczupłe, drobne stworzenie o bladej cerze. Gdy dziewczyna dorastała, to jej figura nabierała kształtów. Stała się wysoka, miała mniej piegów i jej rude włosy były ciemniejsze.

Głównymi cechami  dziewczynki były bujna wyobraźnia, oraz gadatliwość. Jej lekkomyślność nie raz prowadziła ją do kłopotów. Przykładem tego było chodzenie po dachu i wypadek, który miał miejsce na przyjęciu. Jak każdy miała też dobre cechy,którymi były ambitność i wytrwałość. Bohaterka powieści także zawsze dążyła do celu, nigdy nie odpuszczała.

Postać Ani mi się bardzo spodobała. Od niej właśnie nauczyłam się jak żyć, że złe cechy można zwalczać, ale tylko wtedy, gdy się tego chce. W przyszłości chciałabym być taka jak ona.

Test z „Akademii…”

  1. Skąd Pan Kleks brał piegi?
    A.    Dostawał je od Księcia Mateusza
    B.    Dostawał je od fryzjera Filipa
    C.    Miał je od urodzenia Continue reading