Category Archives: dyktando

dyktando kl. 5 – małą i wielka litera

Filip przygotowywał się do konkursu geograficznego. Wkuwał na pamięć nazwy stolic poszczególnych państw. Wiedział już, że stolicą Francji jest Paryż, a jego mieszkańcy nazywają się paryżanami. Sam mieszkał w małej wiosce o nazwie Proboszczów, a więc jest proboszczowianinem. Jego wioska znajduje się w województwie dolnośląskim, a region to Dolny Śląsk, którego stolicą jest Wrocław.
Błądził palcem po mapie świata i marzył, że może kiedyś pojedzie do słonecznej Hiszpanii i obejrzy słynne walki byków na stadionie w Madrycie.
Niedawno czytał świetną książkę Henryka Sienkiewicza  „W pustyni i w puszczy”. Marzył, by znaleźć się na Saharze, walczyć z Arabami i zaprzyjaźnić się z Murzynami.

Ogród Honoraty – dyktando klasy 5

Hipopotamica Honorata leżała na hamaku obok swego małego domku. Tuż obok pysznił się jej ogródek. Miała tam różnego rodzaju kwiaty. Niebieskie chabry, żółte hiacynty, kolorowe chryzantemy i czerwone hortensje. I choć jej ogród był wspaniały, to Honorata szukała nowych odmian. Chciała, by jej kwiaty były niezwykłe. Chroniła te, które już miała. Otaczała je troską i mówiła do nich. Nie chciała, by zwiędły. Niebo nad jej ogródkiem zawsze było bezchmurne. A ona szanowała przyrodę. Marzyła, by zdobyć do swego ukochanego ogródka orchideę. Nie miała wielki oczekiwań – pragnęła tylko jednej. O swoich marzeniach opowiedziała tygrysowi Horacemu, który obiecał pomóc. Miał przywieźć kwiat ze swoich licznych podróży. W zamian chciał zadbania o jego ogród. Honorata wyraziła zgodę i obiecała chronić jego kwiaty. Continue reading