Monthly Archives: październik 2013

Ciekawostki, które wiecie i nie wiecie – zwierzęta

Postanowiłem zacząć pisać serię ciekawostek o ogólnych dziedzinach świata. Nie zmieszczę jednak wszystkich informacji w krótkiej wypowiedzi, wiec będę pisał tylko cząstkę. Rozpocząłem od kategorii zwierząt. Pierwsza ciekawostka jest zabawna dla mnie, ponieważ to o mnie!

Puszczyk – puszczyk jest jednym z gatunków sowy. Występuje praktycznie w całej Europie, oprócz północnej części Skandynawii. Jest ptakiem nocnym i człowiek  niezwykle rzadko ma okazję zobaczyć go na własne oczy.

Krokodyle – krokodyle są najstarszymi zwierzętami świata, starszymi nawet od dinozaurów. Powstały na drodze ewolucji około 200 milionów lat temu! W tym okresie były zwierzętami lądowymi.

Bobry – bobry stały się znane dzięki swoim wielkim zdolnościom inżynierskim i swojej inteligencji. Potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb, ścinając drzewa, żłobiąc kanały i budując tamy .

Niedźwiedź – ogromne łapy, długie mocne pazury, ostre zęby i zwalista postura – to wystarczające powody, aby wziąć nogi za pas, jednak niedźwiedź, choć jest ogromny i bardzo ciężki, biega bardzo szybko.

A teraz kilka zwierząt, o których mogliście nie słyszeć! Lecz uważam, że kolejne zwierzę na pewno usłyszycie!

Turkucie – turkucie podjadki są najgłośniejszymi zwierzętami świata! Ich głos można usłyszeć  z odległości 0,5 kilometra!

Kałamarnica- kałamarnica olbrzymia ma największe oczy. Ich średnica dochodzi do 40cm!

Jak na razie tyle mogę wam powiedzieć o ciekawostkach na temat zwierząt. Na koniec proszę was o odgadnięcie nazwy zwierzęcia które opiszę. Odpowiedzi piszcie w komentarzach! Cześć!

Najlepiej spośród ssaków, do życia w wodzie przystosowały się ……….. . Ciało ……….. ma kształt wyraźnie opływowy. Ma małą głowę, psi spiczasty pysk. silnie uwstecznione kończyny przednie, nie przydają się na lądzie, a skierowane do tyłu służą do pływania.

Janusz Korczak – człowiek o wielu twarzach

Janusz Korczak, a właściwie Henryk Goldszmit, ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie zm.  prawdopodobnie 5 sierpnia 1942 r. w Treblince. Polsko-żydowski lekarz, pedagog, publicysta, działacz społeczny. Teoretyk i praktyk wychowania, twórca oryginalnego systemu pracy z dziećmi, opartego na partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz pobudzaniu samowychowania. Badacz świata dzieci. Był pionierem działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursorem działań na rzecz praw dziecka-człowieka. W 1926 zainicjował pierwsze pismo redagowane w większości przez dzieci – „Mały Przegląd”. Jako Żyd-Polak poczuwał się w podwójnej identyfikacji narodowej. Był m.in.  współautorem powieści sensacyjnej Lokaj; od 1901 zaczął pisać felietony, których wybór pod tytułem Koszałki Opałki ukazał się w 1905 (łącznie było ich ponad 200). Tym samym spełniła się przepowiednia nauczyciela Korczaka, z jego warszawskiego gimnazjum, który powiedział, podczas złapania chłopca na tajemnym czytaniu w czasie lekcji, że będzie pisał do nic nieznaczących gazet za 3 grosze za wiersz.

Ogród Honoraty – dyktando klasy 5

Hipopotamica Honorata leżała na hamaku obok swego małego domku. Tuż obok pysznił się jej ogródek. Miała tam różnego rodzaju kwiaty. Niebieskie chabry, żółte hiacynty, kolorowe chryzantemy i czerwone hortensje. I choć jej ogród był wspaniały, to Honorata szukała nowych odmian. Chciała, by jej kwiaty były niezwykłe. Chroniła te, które już miała. Otaczała je troską i mówiła do nich. Nie chciała, by zwiędły. Niebo nad jej ogródkiem zawsze było bezchmurne. A ona szanowała przyrodę. Marzyła, by zdobyć do swego ukochanego ogródka orchideę. Nie miała wielki oczekiwań – pragnęła tylko jednej. O swoich marzeniach opowiedziała tygrysowi Horacemu, który obiecał pomóc. Miał przywieźć kwiat ze swoich licznych podróży. W zamian chciał zadbania o jego ogród. Honorata wyraziła zgodę i obiecała chronić jego kwiaty. Continue reading

Sprawozdanie z wycieczki do teatru

Dnia 10.10.2013 r. o godzinie 7.45 wszyscy uczniowie zebrali się pod szkołą. Po kilkunastu minutach przyjechał  autobus, aby zabrać dzieci do Jeleniej Góry na przedstawienie teatralne pt. „Wrota Czasu”. Po dojechaniu na miejsce rozdzieliliśmy się na dwie grupy: pierwsza 1-3 i druga 4-6. Pierwsza poszła grupa 4-6. Po chwili siedzieliśmy już w teatrze, niecierpliwie czekając na rozpoczęcie przedstawienia. Występ był bardzo ciekawy i pouczający. Po spektaklu udaliśmy się na wielki plac, gdzie rozmawialiśmy ze sobą i śmialiśmy się. Następnie wróciliśmy do autobusu. Wcześniej  wychowawca klasy 6, pan Bogusław Gaworecki wymyślił zabawę, w której chodziło o to, żeby po opuszczeniu mniszka złapać go. Kto złapał mlecz mógł wejść do autobusu. Gdy grupa 1-3 wróciła, udaliśmy się z powrotem do szkoły. Ta wycieczka była udana i bardzo mi się podobała.

Sprawozdanie z wyjazdu do JCK

10. 10. 2013r. pojechaliśmy do Jeleniej Góry. Wybrała się tam prawie cała szkoła. Gdy dotarliśmy na miejsce, to podzieliliśmy się na dwie grupy – młodszą i starszą. Klasy 4, 5 i 6 były grupą starszą, natomiast klasy 2 i 3 były grupą młodszą. My jako starsi poszliśmy pierwsi do teatru. Obejrzeliśmy ciekawe i pouczające przedstawienie pt. „Wrota czasu”. W tym czasie grupa młodsza chodziła po mieście. Gdy spektakl się skończył, poszliśmy na rynek, a młodsi do teatru. Mieliśmy czas dla siebie. Następnie udaliśmy się do Bazyliki, która niestety była zamknięta. Pocieszeniem było wyjście do McDonalda . Na miejscu zjedliśmy frytki i piliśmy  colę i szejki. Co prawda potem połowie z nas było niedobrze, ale jakoś przeżyliśmy. Droga powrotna miło nam upłynęła. I na tym skończyła się nasza wycieczka.